Diş Protezleri

Tam Protezler

Tam protezler hastanın ağız içinde hiçbir dişinin kalmadığı durumlarda özellikle hastaya çiğneme fonksiyonunu, estetiği ve konuşma fonksiyonunu geri kazandırmak için yapılan damaklı ve hareketli protezlerdir. Tam protezler dişler olmadığı için ağız içinde damaklardan, yanak ve dudak dokularından destek almaktadır.

Tam protez kimlere uygulanır?

Tam protezler günümüzde implant destekli olarak yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmış olsa da klasik anlamda doku destekli tam protezleri; hiç dişi olmayan hastalarda, implant yapılmasına engel sistemik rahatsızlığı olan hastalarda kullanmaya devam edilmektedir.

Tam protezler nasıl yapılır?

Tam protezler planlanırken hastanın dokularındaki kayıp miktarı önemlidir. Protez yapımında detaylı muayene ve doğru planlama öncelikle yapılması gereken işlemdir. Hastaya özel ölçü kaşığı hazırlanması ve basit anlamda analiz yapılabilmesi için aljinat ölçü alınır. Daha sonra hassas ölçü alınarak dokuların tüm detayları ve anatomisi alçı modele aktarılır. Bu aşamadan sonra hastaya estetiği ve fonksiyonu geri kazandırmak için belirli ölçümler yapılır ve çenelerin uzay boşluğundaki durumu artikülatör adını verdiğimiz çeneleri taklit eden aletlere aktarılır. Bu aşamadan sonra hastamıza dişleri dizilmiş olan bir protez ile prova yapılır ve eğer bir problem yok ise son aşama olan bitim protezi hastaya teslim edilebilir.

Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tam protezlerin tesliminden sonra kullanım ve alışma güçlüğü olması normaldir. Protez kullanımına başladıktan sonra ilk zamanlarda küçük lokmalar halinde ve yumuşak gıdalar ile beslenmek gerekmektedir. Tam protezler bütün dokuların fonksiyonuna göre ve hassas ölçüler ile yapılmış olsa bile protezin kenar uyumlarının tamamlanması zaman alabilir ve bu süreçte protez kenarları yumuşak dokuda yaralar yapabilmektedir. Bu yaraların hekim tarafından tespiti ve protezin ağıza uyumlandırılması neticesinde protez kullanımı zamanla daha rahat bir hal almaktadır. Protezlerle istenildiği gibi konuşmak biraz zaman alabilir ama bu durum önemli bir sorun değildir. Özellikle egzersiz yapılmalı yüksek sesle okuma yapılmalı ve doğru telaffuz edilmeyen kelimeler tekrar edilerek normal hale getirilmeye çalışılmalıdır.

Randevu Al