İmplant Tedavileri

Kemik Tozu Tedavisi

Kemik tozu tedavisi diş çekimi sonrasında çene kemiğinde meydana gelen kemik dokusundaki hacimsel kaybının geri kazandırılması için uygulanan tedavidir. Genelde bu tedavi ihtiyacı dental implant uygulanacağı zaman ortaya çıkmaktadır. Kemik tozu tedavisi hastanın kendi kemiğinin kullanımı veya hayvan kaynaklı ve sentetik kemik tozu kullanarak yapılmaktadır. Öncelikle tedavi yapmadan önce hastanın detaylı ağız içi muayenesi ve radyolojik olarak panoramik röntgen yada dental volumetrik tomografi ile değerlendirmesinin yapılması gerekmektedir.

Kemik tozu tedavisi nasıl uygulanmaktadır?

  • Kemik tozu tedavisi normal bir dental cerrahi işlemden farklı bir uygulama değildir. Lokal anastezi altında uygulandığı için bütün işlem ağrısız olarak devam etmektedir. Kemik tozu tedavisi tek başına bir tedavi olarak yetersiz kemik olan bölgeyi rehabilite etmek için uygulanır.
  • Aynı zamanda kemik tozu tedavisi implant cerrahisi uygulanması sırasında yetersiz olan kemik defektlerini tedavi etmek için de uygulanmaktadır.
  • Tedavi hastanın kendi vücudundan elde edilen blok ya da toz şeklinde bir kemikle mi yoksa hayvansal yada kadavradan elde edilen toz halde olan kemik tozları ile mi yapılacağına göre değişmektedir. Tedavi edilecek bölgede yeniden kemik oluşturulması için en önemli öncelik cerrahi tekniktir. Eğer tedavi edilecek bölgedeki kemik ihtiyacı fazla ise hazır blok kemiklerle veya yönlendirilmiş kemik rejenarasyonu ile tedavi edilebilir.
  • Bu tedavi hastanın kendi kemiği ile yapılacaksa iki cerrahi yara bölgesi oluşturulur ve verici alandan uygun kemik parçası alınır ve esas tedavi için gereken bölgeye mini vida ve plaklar ile sabitlenir en son olarakta cerrahi kesi yapılan alan süturlar ile kapatılır. Aynı büyüklükteki alanların kollojen ya da titanyumdan oluşan bariyerlerin cerrahi pin ve vidalar ile stabil hale getirilip kemik tozu kullanılarak ta rehabilitasyonu mümkündür.
  • Eğer tedavi uygulanacak bölgedeki defekt çok büyük geniş değilse tozdan oluşan kemik grefti uygulanır.
  • Uygulanan kemik tozu üzerine sentetik yada organik formda olan membran adı verilen bariyerler uygulanır ve son olarak işlem bitiminde sütur işlemi uygulanır.

Kemik Tozu Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Kemik tozu tedavisi ihtiyacı olan tüm hastalar özellikle radyolojik olarak dikkatli bir yaklaşımla değerlendirilir. Herhangi bir kronik hastalığı olan, sistemik rahatsızlığı olan hastalarda doktor görüşü ile uygulanabilmektedir. Kemoterapi ve radyoterapi gören hasta grubu dışında uygulanabilir. Doktor kontrolünde ve konsültasyon neticesinde sistemik hastalığı kontrol altında olan hastalara da uygulanmaktadır. Çekim sonrası uygulanabildiği gibi kist, tümör ve implant cerrahisi gibi bir dental cerrahi müdahale olduğunda da kemik tozu tedavisi hastalara uygulanabilir.

Randevu Al