Pedodonti

Flor Uygulaması

Flor, dişlerin yapısına kimyasal olarak bağlanıp dişlerin çürüğe karşı direnci artıran bir elementtir. Flor uygulaması jel kıvamında bulunan yüksek konsantrasyondaki florun hastalarımızın dişlerine lokal olarak uygulanmasıyla dişlerin mine tabakasının yapısının güçlendirilmesi esasına dayanmaktadır. İki çeşit uygulama mevcuttur. Bu uygulamalar topikal ve sistemik olmak üzere ikiye ayrılır. Kliniklerde uygulanan flor topikal form olup bu uygulamalarda jel, cila yada köpük şeklindeki flor kullanılmaktadır. Sistemik olarak uygulanan florun etkinliği topikal olan metod kadar değildir. İdeal olarak flor uygulaması 3 yaş itibariyle başlanabilen bir uygulamadır.

Flor Uygulaması Nasıl Yapılır?

Flor uygulaması sonrasında ortalama 1 saat süre ile bir şey yenilip içilemeyeceği için çocuk hastanın işlem öncesi karnının tok olması ve su içmiş olması tavsiye edilmektedir. Eğer flor cilası uygulanacak ise dişleri klinik ortamda bir hava yardımı ile iyice kurutup uygulama yapılacak olan alt ve üst çene dişlerine sırayla flor cilası sürülür. Fazlalık kalan flor cilası ve tükürük bir aspiratör (tükürük emici) yardımı ile iyice çekilir. Kolay bir tedavi yöntemidir. Bu yüzden 3 yaş üzeri çocuklarda acısız,ağrısız bir şekilde rahatlıkla uygulanır.

Yararları Nelerdir?

Diş yüzeylerine flor uygulanan bu tedavinin; minenin çürüklere karşı direnç kazanmasında oldukça etkili bir yöntem olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Zararları Var mıdır?

Flor uygulaması her 4 ayda bir rutin olarak yapıldığında çürük oluşumunun önüne geçilmesi açısından oldukça faydalıdır. Flor uygulaması sadece dişlerin yüzeylerine yapılması sebebiyle ve uygulama sırasında arta kalan flor ve tükürük ağız içinden alındığından dolayı çocukların sağlığı açısından herhangi bir zarar oluşturmaz.

Ne Sıklıkla Uygulanır?

Hekimin yaptığı detaylı muayene sonucu çürük riski yüksek hastalarda 4 ayda bir, ağız bakımı iyi olan hastalarda ise 6 ayda bir kez flor uygulaması yapılabilir.

Randevu Al