İmplant Tedavileri

Dental İmplant tedavisi

Dental İmplantlar çene kemiği içerisine yerleştirilen ve hastaların eksik olan dişlerinin yerine planlanmış olan protezlere destek olması için yapılan yapay diş kökleridir. Biyolojik olarak vücut dokularını en uyumlu çeşitli maddelerden üretilmektedirler. En yaygın olarak titanyumdan üretilmiş olanları hâlâ en çok kullanılanlarıdır. Bu dental implantlar çene kemiği içerisine cerrahi olarak yerleştirilirler ve hastanın yerine getiremediği çiğneme fonksiyonu ve eksikliğini duyduğu estetiği yeniden kazandıracak protezler için suni birer diş kökü görevi görmektedirler.

Hangi hastalara uygulanabilir?

 • Implant diş veya dental implant tedavisi her diş eksikliğinde uygulanabilen bir tedavi olup bireyin büyüme ve gelişim basamağını tamamlamış olması esastır.
 • Diş eksikliği bulunan ve dişsiz olan bütün hastalara uygulanabilmektedir.
 • Yeterli miktarda ve hacimde kemik yoğunluğu bulunan hastalara uygulanabilmektedir.
 • Kişinin herhangi bir sağlık probleminin bulunmaması gerekmektedir.

Hangi hastalara uygulanmaz?

 • Öncelikle doğal dişi taklit ettiği için doğal diş yapısına en yakın en naturel çözüm implant diş tedavisidir.
 • Önemli diğer bir avantajı ise kişinin kendi kalmış olan sağlam diş dokularına müdahale etmeyi gerektirmemesidir ve sağlam olan dişlere hiçbir temasın veya işlemin yapılmayacak olmasıdır.
 • İmplant diş tedavisi ile Kaybolan gülüş estetiği, çiğneme fonksiyonu ve konuşma gibi fonksiyonları geri kazandırılabilinmektedir.
 • Düzenli diş hekimi kontrolleri yapıldığı sürece ve uygun ağız bakım kurallarına uyulduğu sürece ömür boyu ağızda kalabilmektedir.
 • Hiç dişi bulunmayan hastalarda tamamen sabit diş yapılması imkanı sunan implant dişler hastaya her açıdan avantaj sağlamaktadırlar.
 • Yapıldığı bölgedeki kemik erimesine mani olmaktadır.
 • Başarı ve memnuniyeti oranının yüksek olması da en büyük avantajlarındandır.

Nasıl Uygulanır?

Genellikle tedavi öncesi çekilmiş olan bir radyografi veya dental tomografi ile beraber radyolojik ve ağız içi detaylı muayene yapılmaktadır ve burada eksik dişlerin sayısı ve kalan kemiğin hacmi, yüksekliği ve yoğunluğuna göre bir tedavi planlanmaktadır. Diş çekimi sonrasında kalan kemik dokusunun ideal olduğu durumlarda planlama ve yapılacak operasyon daha hızlı ve az sayıda olacaktır. Öncelikle operasyon öncesi hastada üst çenede sinüs boşlukları alt çene kemiğinin içinden geçen mandibüler sinir gibi anatomik oluşumlar dikkatlice incelenir ve planlamaya son hali verilir. Tedavi öncesi hastalarımız 1 dk antibakteriyel bir ağız gargarası ile ağızlarını çalkalarlar ve ağız içindeki enfeksiyon riskini minimuma indirmektedirler. Daha sonra işlem Yapılmasını planladığımız bölge lokal anestezi ile uyuşturulur. Opere edilecek alan da anestezi sağlandıktan sonra kemiği açığa çıkaracak şekilde diş eti kaldırılır. Her marka implant markasının kendi prosedürüne uygun bir şekilde kemik içersinde o implantın yerleştirilmesi için bir boşluk özel frezler ile hazırlanır. Hazırlanan boşluğa uygun olan çapta ve boydaki implant yerleştirilir ve implant üzerine kapak takılır. Daha sonra hiçbir halk meditasyon yani kemik hacminde arttırım gerektiren işlem yapılmayacaksa da açılmış olan diş eti dikişler ile kapatılır bu işlem ideal kemik hacminde olan hastalarda her iki kat için ortalama on ila 15 dakika arasında gerçekleştirmektedir İyileşme süreci boyunca ağız hijyenin özenli bir şekilde olması önemlidir ve diş eti iyileşmesinin akabinde dikişler alınır. Kemik ile implant arasındaki iyileşme ve bütünleşme için ortalama 2,5-3 ay arasında Beklenir bu süreçte hasta herhangi bir ağrı veya sıkıntı yaşamamaktadır daha sonra ikinci aşamaya geçilir ve İmplant ile kemiğin bütünleşmesi radyolojik olarak kontrol edilir. Eğer bir problem yok ise hastanın sadece insanların üzerine gelen bölgesindeki diş eti Çok basit bir cerrahi işlem ile açılır bu uygulamada lokal anestezi altında ağrısız bir şekilde yapılır implantın üzerinde ilk cerrahi daha sonra takılı olan kapak yerine diş etinin iyileşmesini ve şekillenmesini sağlayacak olan parça takılır bunun akabinde diş etinin iyileşmesi tamamlandıktan sonra protez aşamasına geçilir ve 1 hafta 10 gün arasında estetik implant diş restorasYonları hastamızın ağzına uygulanmış olmaktadır.

Operasyon sonrası nelere dikkat edilmeli?

Hemen işlem sonrası operasyonu gerçekleştiren hekimin gönderdiği reçeteye uyuması gerekmektedir. Orada hastalarımıza sonrasın oluşabilecek enfeksiyonlardan uzak olması için genellikle antibiyotik ve aferasyon sonrası oluşabilecek küçük araba içinde hareketsizce ve ödem giderici ilaçlar önerilmektedir. Basit bir diş çekiminden farksız bir işlem olmasına rağmen implant tedavisi sonrası ödem olmaması ve kanama kontrolü için işlem yapılan bölgeye buz kompres uygulaması ayrıca önem arz eder. Yine dental implant tedavisi sonrası hekimin önerdiği yumuşak gıda diyetine ve ilk 24 saat boyunca soğuk ve sıvı gıdalar tüketmeye özen göstermek gerekmektedir. İşlem sonrası sigara kullanımından tamamen uzak durmak gerekmektedir.

Randevu Al