Cerrahi Tedaviler

Çene Kistleri

Yumuşak doku veya kemik dokusu içerisinde oluşan, içinde kimi zaman kıvamlı bir sıvı bulunan, etrafı yumuşak dokuyla kaplanmış boşluklar “kist” olarak tanımlanır. Bulundukları doku içerisinde genişleyerek büyürler ama büyüme yavaş ilerler. Kistler, insan vücudunun her bölgesinde oluşabilse de, en fazla çenelerde görülürler.

Nasıl Teşhis Edilir

  • Çene ve ağız kistleri ilk aşamada herhangi bir belirti vermeyip gizlice büyürler. Bu büyüme sonrasında konumu itibari ile elimizle hissedilebilir bir şişlik olarak görülebilir. Kistler genellikle ağrısız olurlar. Ağrının oluşması bir iltihap göstergesidir. Çok fazla büyüme gerçekleştirip çevre anatomik oluşumlara zarar verip baskı yapmaya başlayabilirler. Alt çene siniri üzerine baskı yaptığı durumlarda ise alt dudakta his kaybı oluşur. Çok büyük boyutlara ulaştıklarında dişlerin konumunu değiştirme, sallanma ve özellikle alt çenede oluşacak olan patolojik boşluk yani kemik içerisinde oluşan büyük bir boşluk nedeniyle alt çene kemiğinde kendiliğinden kırık görülebilir. Doğru tanı için klinik, radyografik ve histopatolojik bulgular beraber değerlendirilmelidir.
  • Çene Kistleri Nasıl Tedavi Edilir? Kistler cerrahi olarak tedavi edilirler. Yapılan detaylı ağız içi ve radyolojik muayene sonrasında kistin büyüklüğü, lokalizasyonu, çevre anatomik dokularla komşuluğu uygulanacak olan cerrahi tekniğin seçimini etkilemektedir. Eğer çene kistlerine zamanında ve doğru müdahale edilmezse yüz bölgesinde şişlik, enfeksiyon, çene kemiğinde deformasyon, iyi ya da kötü huylu tümör oluşumu gibi ciddi sorunlara neden olabilir.

Çene Kisti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Çene kisti ameliyatlarında, teknik olarak enükleasyon ve marsüpyalizasyon diye adladırılan iki temel yöntem kullanılır; Enükleasyon: Kistin bulunduğu bölgeden bütün olarak ve ideal şartlarda tek parça halinde çıkarılmasıdır. Lokal veya genel anestezi ile yapılan müdahale de diş eti kaldırılır ve kiste ulaşılır daha sonra kist bulunduğu bölgeden çıkarılıp çevre dokular temizlendikten sonra, bölge dikiş atılarak kapatılır. Marsüpyalizasyon tekniği ise çok büyük hacimli kistlerin öncelikle küçültülüp daha sonra cerrahi olarak çıkarılması ve işlem bitiminde bölgeye bir dren uygulanmasıdır. Marsüpyalizasyon işlemi genellikle büyük hacimli kistler için uygulanır. Bölgeye açılan küçük bir delik vasıtasıyla kistin içindeki sıvı boşaltılır ve kistin iç basıncının azaltılması amaçlanır. İçindeki sıvı basıncı azalan kist bu sayede küçülür. İdeal küçüklüğe ulaştığı zaman kist cerrahi müdahale ile çıkartılır. Dren uygulanması(küçük bir tüp aracılığı ile sıvının boşaltılması) işleminde; kistin içine sürekli kistin sıvısının boşalmasına yardımcı bir dren yerleştirilir ve kistin küçülmesi sağlanır. Küçülen kist yine cerrahi işlem yapılarak çıkarılır.

Cerrahi işlem sonrasında ilgili diş ağızda bırakıldıysa, dişe kanal tedavisi yapılır. Eğer kist ile birlikte diş çekildiyse, bölge kemik ogmentasyonu ve iyileştikten sonra implant uygulamasına gidilebilir. Çene Kist Ameliyatı Sonrası Süreç Nasıl Olmalıdır? Ameliyat sonrasındaki süreç hekim tarafından dikkatlice izlenmelidir. Hekim operasyon sonrasında bir reçete ile antibiyotik, ağrı kesici, gargara kullanımını gerekli görebilir. Hastanın ilaçlarını düzenli ve tavsiye edilen şekilde kullanması, ağız hijyenine ekstra dikkat etmesi, hekimin belirttiği süre içerisinde yumuşak gıdalarla beslenmesi, cerrahi işlem yapılan bölgeye zarar verecek hareketlerden kaçınması, çeneye herhangi bir darbe almamaya dikkat etmesi ve periyodik kontrol yaptırmayı ihmal etmemesi gerekir. Bazı kistlerin tekrar etme olasılığı çok fazladır.

Randevu Al